Artimije su poremećaj normalnog načina na koje kuca srce, i on može da bude ubrzan ali i suprotno mišljenju koje je široko rasprostanjeno i usporen. Javlja se iz različitih razloga, od promene načina i prenosa električnih impulsa u srcu, do uticaja različitih bolesti ili promena u organizmu.
Ipak, ne treba se plašiti. Artmije u velikoj većini nisu opasne. Međutim, ako nastane kao posledica oštećenja srčanog mišića, neophodno je da se na vreme i stručno leče, da ne bi dovele do ozbiljnijih zdravstvenih problema pa i do samog zastoja rada srca.
Sama ova tema je na sve načine neprijatna kada se o tome razmišlja, ali postoje načini da kako da se artmije srca smire i kako čovek treba u takvim situacijama da se ponaša i reaguje.
Da bi se znalo kako treba reagovati i smiriti srčane aritmije, treba upoznati razloge koji do nje dovode. Oni mogu da budu mnogobrojni, od genetskih faktora do stila života, bolesti organa poput bubrega, pluća, nervnog sistema, štitaste i nadbubrežne žlezde.
Razlog za pojavu aritmije može da bude i opšte stanje u telu i uzimanje određenih lekova, što za posledicu ima gubitak nekih minerala i tečnosti, ali i pad aritmijskog krvnog pritiska i koncentracije kiseonika u krvi.
Simptomi aritmije ili preskakanja srca su različiti i mogu da se jave u vidu ubrzanog pulsa odnosno tahikardija koje izazivaju sledeće pojave:
Još jedan oblik aritmije srca je i usporen puls ili stručno rečeno brahikadrija, čiji su simptomi:
Da. Svako dugotrajno izlaganje stresu može da dovede do toga da srce prestane da radi na pravilan način. Nivo stresa koji je visok, bilo on hroničan ili svakodnevan za posledicu može da ima napade panike koji dovode do simptoma koji liče na srčani napad, ali i povećava rizik od bolesti srca.
Da bi se to izbeglo, potrebno je pre svega naučiti kako sa stresom izaći na kraj.
Zdrave navike kao što su vežbanje, bilo to plivanje, odlazak u teretanu, šetnja ili vožnja bicikla može da pomogne u smanjenju i oslobađanju od stresa. Sem toga zdravija ishrana je takođe odličan način da stres ode. Sveže voće i povrće su odličan saveznik u otklanjanju stresa.
Joga i duboko disanje je opšte poznat način na koji svaki čovek može da otera stres od sebe.
Da bi se moglo proceniti koliko su same aritmije ozbiljne, a zatim i da bi se mogle na pravi način lečiti, koristi se kardiološka dijagnostika koja podrazumeva sledeće:
Bezazlene artimije koje se skoro ni ne osećaju dosta često se mogu izlečiti promenom životnih navika i unosom suplementacije na bazi koenzima Q10. Ipak, kod aritmija koje se ponavljaju ili one koje su posledica oštećenja srčanog mišića, neophodno je da se na vreme primeni adekvatna terapija u koju spadaju lekovi poput beta blokatora i antiarimitika.
U situacijama kada lekovi ne mogu da pomognu u rešavanju problema mora da dođe do operacije srca.
Lečenje u potpunosti nije moguće kad su aritmije opasne po srce u pitanju, ali svakako da postoji mogućnost ublažavanja simptoma aritmije srca prirodnim putem, ali pre nego što se otpočne, važno je konsultovati se sa lekarima oko načina koji su najbolji za lečenje.
To još više dobija na značaju u slučaju da se osim artimije javlja i visok holesterol, dijabetes ili visok krvni pritisak.
Opšta preporuka je da se u prirodnom lečenju aritmije mogu koristiti Koenzim Q 10, vitamin B1, magnezijum i omega 3 masne kiseline.
Zdravo i jako srce je preduslov celokupnog zdravlja, zato ga treba pažljivo čuvati.