Gubitak posla nesumnjivo predstavlja jednu od najstresnijih životnih situacija. Suočeni sa mnoštvom negativnih emocija, postajemo nepoverljivi prema svojim kvalitetiima, a motivacija se lako gubi. Strah od pronalaženja nove prilike i nemogućnosti organizovanja finansija propratni je sindrom karakterističan za sve one koji se suočavaju sa ovim problemom. Ostanak bez zaposlenja odražava se na kvalitet života, utiče na odnose sa porodicom i naše svakodnevno funkcionisanje. Kako bismo se izborili sa količinom stresa i prisutnim emocijama, potrebno je određeno vreme.
U nastavku pročitajte nekoliko korisnih saveta koji vam mogu pomoći da lakše prevaziđete kriznu situaciju i ponovo preuzmete kormilo nad vašim životom.
Nema potrebe da sakrivate i negirate osećanja kao što su šok, neverica i bes, koja će sigurno uslediti nakon što saznate da ste izgubili posao. Zdravo je isplakati se i priuštiti sebi vreme za tugovanje. Tek tada ćemo biti u mogućnosti da bolje sagledamo situaciju i razmislimo o svim njenim aspektima. Suočićemo se i sa osećajem nesigurnosti i gubitkom identiteta. Pitaćemo se zašto je to moralo baš nama da se dogodi i pokušaćemo da pronađemo razlog gde smo pogrešili. Činjenica je da se svako tokom život suoči sa gubitkom posla i da je i taj period prolazan.
Situacija u kojoj ste se našli će vas pre ili kasnije navesti da sagledate širu sliku i osvrnete se na dosadašnju karijeru. Da li ste zaista bili srećni na poslu? Da li i dalje želite da ostanete u istom sektoru ili je vreme da promenite smer kretanja? Ova i slična pitanja će vas okupirati, stoga bi trebalo da iskoristite priliku i fokusirate se na dalje karijerne ciljeve. Možda je upisivanje kursa i sticanje novih veština prilika da se bolje pozicionirate na trištu rada. Razmislite da li ćete novi posao tražiti u sredinama kao što je Beograd, ili ćete se ipak fokusirati na remote način rada i preseliti se u manju sredinu. Trenutna pauza će biti idealna prilika da razjasnite sve nedoumice i usmerite vaše akcije ka novim ciljevima.
Razgovor sa najbližim prijateljima i članovim porodice je u teškim trenucima najveća podrška. Oni vam mogu pomoću da lakše prevaziđete krizu i bolje sagledate situaciju, a na samom kraju je i prihvatite. Ne sramite se da podelite vaše iskustvo sa drugima, iznenadićete se koliko ljudi je, zapravo, prošlo kroz sličnu situaciju kao i vi. Ukoliko mislite da nemate kapaciteta da se nosite sa jakim emocijama, na raspolaganju imate i podršku stručnih lica. Psihoterapija je danas široko rasprostranjena, a njenim benfitima se okreću svi oni koji se nađu u izazovnoj životnoj situaciji i kojima je potrebna dodatna podrška.
Osim što nas emotivno izmori, ostanak bez posla predstavlja udarac i na lični budžet. U tom trenutku, važno je analizirati aktuelne rashode i isplanirati dalju potrošnju. Možda ćete biti primorani da unesete određene promene u vaš životni stil i odreknete se zadovoljstava, kao što su putovanja ili redovne večere u restoranu. Raspitajte se o pravima koja kao nezaposlena osoba imate i proverite da li postoji mogućnost da dobijete novčanu nadoknadu za nezaposlene.
Još jedan od načina da dopunite budžet dok niste u radnom odnosu, jeste pronalazak honorarnog posla. Njime ćete premostiti period do pronalaska redovnog zaposlenja, a bićete u mogućnosti da pokrijete sitnije troškove.
Ukoliko još uvek nemate omiljeni hobi, možda je trenutak da ga sada pronađete. Praktikovanje aktivnosti koje nas čini srećnima će u ovim stresnim trenucima biti od velike pomoći. Bilo da se radi o pisanju bloga, slikanju ili učenju novog jezika - važno je pronaći hobi u skladu sa vašim interesovanjima i uživati u njemu. Boravak u prirodi, takođe, smanjuje nivo stresa, pa ćete možda poželeti da se oprobate u planinarenju ili trčanju. Budući da su hobiji često grupne aktivnosti, imaćete priliku da obogatite vaš socijalni život i unesete malo zabave kada vam je ona najpotrebnija.
Posao je integralni deo čovekovog funkcionisanja sa kojim se često poistovećujemo i dozvoljavamo da nas definiše. Međutim, treba da shvatimo da je on samo jedan mali deo naše ličnosti i da ne može da predstavi svu našu vrednost i kvalitete. Gubitak posla treba sagledati kao priliku za preispitivanje i otvaranje novih životnih etapa. Prebrodite krizu uz ove praktične savete i prepustite se novim profesionalnim izazovima.